Чим і як побілити дерева

Зима – це час, коли сад відпочиває і набирається сил для весняного пробудження. Але саме в цей час дачникам треба бути особливо уважними – дерева можуть отримати сонячні опіки і постраждати. Уникнути цього допоможе осіннє білення. Розповімо, чим і як побілити дерева в саду.


У літературі у садовій справі найчастіше рекомендують білити дерева восени і підбілювати у кінці зими. Тоді не буде сонячних опіків кори і морозобоїн. Ось навіщо дерева білять вапном. Також рекомендується утоптувати сніг навколо дерев після снігопадів, щоб уберегтися від мишей.

Усе це досконало правильно і може бути легко зроблено, якщо сад у вас біля будинку і ви в цьому будинку постійно живете. А якщо ваша ділянка знаходиться в 100-150 км від міста і буваєте ви там раз на тиждень да і то в літні дні, то ці рекомендації стають чисто теоретичними.
Дійсно, на банці з біленням написано: “Наносити в суху погоду при температурі не нижче 5° “. Значить, робити це слід у кінці жовтня, і в заплановані для цього вихідні дні має бути неодмінно суха погода. А якщо в ці дні литиме холодний осінній дощ? Суха погода була напередодні, але ви були зайняті на роботі.

От як вийшла з цього положення Валентина Козирева з Нижнього Новгорода. Вона пише нам:


“У лютому до мого саду добратися взагалі складно. Навіть в’їхавши в садівниче товариство, можна проїхати тільки по центральній дорозі, а до будиночка і саду доведеться добиратися, потопаючи до пояса в снігу. Це дуже важко і практично нездійсненно. Коротше кажучи, ось вже два роки я використовую свій метод захисту дерев від сонячних опіків і мишей.

Як і чим побілити дерева в саду? Природно вапняним розчином. Як приготувати вапняний розчин для білення підвищеної в’язкості? На десятилітрове відро беру 2-3 кг свіжогашеного вапна або крейди, 50-100 г казеїнового клею, 400-500 г мідного купоросу, розчиненого в гарячій воді. Розчин розбавляю водою до густини сметани.

Процес білення нескладений. У жовтні, в суху погоду, спочатку оглядаю стовбур дерева, очищаю його скребком або дротяною щіткою від мохів і лишайників, відскрібаю суху стару кору. Наступний крок – при необхідності замазую тріщини садовим варом або садовою мастикою. Тільки потім можна приступаю безпосередньо до білення.

Білю садові дерева приготованим розчином широкою малярною кистю, проте знаю, що майбутні осінні дощі можуть змити білення. Щоб цього не сталося, обертаю штамб синтетичним шнуром, а поверх шнура – поліпропиленовими мішками для сміття білого кольору(такі продаються в магазинах). Мішки розрізаю, щоб вийшло полотнище. Вгорі, внизу і ще в двох-трьох місцях по стволу кріплю ці полотнища відрізками того ж шнура. Поліпропиленова тканина, що складається з тонких переплетених стрічечок, не пропускає воду, а повітря пропускає. Тепер ніякий, навіть сильний дощ не змиє білення, а навесні кора не прітиме, оскільки між тканиною і штамбом є повітряний проміжок. Ну у кінці зими усе це господарство знімається і кладеться в сарай до осені.


 Тепер про захист стовбурів молодих яблунь від мишей. Цієї снігової зими дві мої молоді яблуньки були сильно обгризені мишами, але, на щастя, не до смерті. Цього року я зробила кільця із старого покрівельного заліза заввишки 15-20 см. Встановлюю їх навколо молодих яблунь і злегка укопую в землю. Проміжок між стовбуром і кільцем засипаю дрібними ялиновими гілочками. Сподіваюся, миші такий бар’єр не здолають”.

Чим ще можна побілити дерева в саду? Наведу приклад. Мій сусід по дачі Петрович раніше теж білив дерева біленням, але до середини зими вона зазвичай змивалася. І тоді він скористався радою сільських старожилів. В середині жовтня обмазував основи скелетних гілок і штамби глиною, змішаною із звичайним коров’яком. Для приготування розчину бере 2-3 кг глини на відро води і додає в нього коров’як. Така бовтанка добре тримається на стволах до самої весни.

Ось так можна побілити дерева в саду і захистити їх від зимових сонячних опіків.

WordPress: 11.74MB | MySQL:25 | 0.126sec