Як обрізувати виноград навесні

Недоглянутий виноградник росте дуже швидко, прагнучи освоїти якомога більше життєвого простору. Щорічне обрізання винограду – єдина можливість отримати плодоносні лози і допомогти кущу впоратися з навантаженням. В процесі роботи зазвичай віддаляються або коротшають старі частини крони і однорічні втечі. Завдання початкуючого виноградаря – навчитися основним принципам цієї процедури.

Вам знадобиться

– секатор;
– садова пила.

Інструкція
1
Починайте обрізувати виноград на початку весни, до початку бурхливого руху соку і набрякання очок. Оглянете кущ, що перезимував, і оцініть його стан. Рослину слід прорідити: видалити пошкоджені, хворі і слаборозвинені гілки. Товсті гілки  обережно нагинайте у бік секатора і робіть зріз ковзаючим рухом. Лоза не повинна сплющуватися! При необхідності використовуйте садову пилу з розведеними зубами.
2
У куща другої вегетації обріжте від 50 до 90% однорічного приросту. Залиште 2 сильні пагони, укоротивши їх на 4-5 очок. Старайтеся, щоб рани обрізаних гілок були маленькими, особливо на старій деревині – інакше можна викликати омертвляння рослинних тканин. При видаленні гілки біля самої основи деякі виноградарі радять залишати подушечок приблизно в 0,5 см завтовшки. Зріз повинен лежати перпендикулярно до осі втечі і бути абсолютно рівним.
3
Сформуйте “скелет” молодого куща. У винограду необхідно штучно створити ствол (штамб) – багаторічну частину стебла, яка закінчуватиметься у першого розгалуження гілок. Залиште два рукави (плеча) – відрізки багаторічної лози. Саме на них ростимуть нові втечі і дозрівати ягоди.
4
Використовуйте популярне обрізання “на плодову ланку”. На кожному рукаві слід залишити невелику частину торішньої лози з парою втеч поточного року. Нижній – сучок заміщення – укоротіть на 3 бруньки. Верхній – плодову стрілку – приблизно на 6 очок. Ця дуже важлива втеча – ви залишаєте його для плодоносіння.
5
Сучок заміщення дозволить кущу продовжити свій розвиток. Коли настане час наступного обрізання виноградника, одна нова лоза на нім буде знову залишена на урожай, інша ж стане новим сучком заміщення. Таким чином, ви створите так зване двостороннє віялове формування в чотири рукави. У першу вегетацію ваше завдання – виростити два сильні пагони, в другу – чотири, в третю – вісім.
6
На третьому році життя виноградника у вас повинні сформуватися повноцінні кущі. У цьому віці вони можуть дати перший урожай, тому регулюйте плодоносіння. Залиште на кожному плечі 2-3 розвинених втечі, інші зрізайте приблизно на 45 см. Надалі ви регулюватимете і кількість суцвіть : залиште 1 гроно винограду з дрібними ягодами на 1 втечу; 1 гроно на 2 втечі – для крупногроздного сорту.

Обрізання виноградника – процес складний і творчий, він вимагає великого досвіду. Щоб не помилитися при формуванні куща, необхідно не лише вивчити спеціальну літературу і постійно ділитися досвідом з досвідченими виноградарями. Важливо відчувати наперед подальший розвиток виноградного куща, бачити його слабкі і сильні сторони. Буває, що з плодової стрілки не виходить повноцінної лози. Замість неї виберіть заступника – здорову, сильну втеча від 8 мм завтовшки. Новим сучком заміщення може стати гілка, яка росте близько до штамбу виноградного куща.

WordPress: 11.74MB | MySQL:25 | 0.131sec