У 2022 році вугілля становило 26,7% світового споживання первинної енергії. Це поступалося нафті (31,6%), але випереджало природний газ (23,5%). Однак вугілля спричинило більше викидів вуглекислого газу, ніж його аналоги з викопного палива.
Викопне паливо в основному складається з вуглецю та водню. Вони є вуглеводнями. При спалюванні вуглеводнів вуглець утворює вуглекислий газ, а водень утворює водяну пару. Вугілля містить більший відсоток вуглецю, ніж нафта чи природний газ. Отже, коли вугілля спалюється, воно генерує більше вуглекислого газу на одиницю енергії, ніж нафта чи природний газ.
За даними Управління енергетичної інформації (EIA), при спалюванні вугілля викидається в середньому близько 220 фунтів CO2 на мільйон британських теплових одиниць (БТЕ) енергії. Для порівняння, нафта викидає приблизно 160 фунтів CO2 на мільйон BTU, а природний газ – 117 фунтів CO2 на мільйон BTU.
Це означає, що на кожен мільйон BTU спожитої енергії у 2022 році викиди вугілля становили 26,7% на 220 фунтів, нафти — 31,6% на 160 фунтів, а природного газу — 23,5% на 117 фунтів.
Підводячи підсумок, можна сказати, що відносний кумулятивний внесок цих трьох видів викопного палива у викиди вуглекислого газу: вугілля становить 43%, нафта — 37% і природний газ — 20%.
Вугілля також виробляє багато інших шкідливих викидів при спалюванні на електростанціях. Історично склалося так, що вугільні заводи викидають багато діоксиду сірки, який викликає кислотні дощі. Законодавство зрештою подолало цю проблему, але вугільні електростанції все ще викидають забруднюючі речовини, такі як ртуть. Вони навіть викидають у навколишнє середовище більше радіоактивних елементів, ніж атомна електростанція. Таким чином, було прийнято багато нормативних актів, які намагалися зменшити вплив вугілля на навколишнє середовище.
Через різноманітні проблеми забруднення, пов’язані з вугіллям, більшість розвинених країн відійшли від вугільної енергетики. Але оскільки вугілля дешеве, країни, що розвиваються, продовжують значною мірою покладатися на вугілля як джерело енергії. Споживання вугілля в країнах, що розвиваються, наразі є найбільшим глобальним фактором зростання викидів вуглекислого газу.
За останнє десятиліття споживання вугілля в розвинених країнах скоротилося, а в країнах, що розвиваються, зросло.
У 38 країнах, що входять до Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), споживання вугілля за останнє десятиліття знизилося в середньому на 3,9% на рік. У країнах, що не входять до ОЕСР, вугілля зростало в середньому на 1,4% щорічно.
Споживання в Європейському Союзі (ЄС) продемонструвало таку ж тенденцію до зниження, як і в ОЕСР. За останнє десятиліття споживання вугілля в ЄС скоротилося в середньому на 4,2% на рік. Але в 2022 році споживання вугілля в ЄС змінило напрямок і зросло на 2,0%. Це стало наслідком вторгнення Росії в Україну та заміни країнами ЄС російського газу вугіллям.
Чистим результатом стало глобальне збільшення споживання вугілля до другого найвищого рівня за всю історію споживання, лише на 0,01% нижче рекордного рівня, встановленого в 2014 році. По суті, незважаючи на всі зусилля світу зменшити викиди вуглекислого газу, споживання вугілля настільки ж високе, як і колись був.
Шість із десяти найбільших світових споживачів вугілля знаходяться в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні. Китай досі домінує у світовому споживанні (і виробництві) вугілля і, ймовірно, продовжуватиме це робити протягом багатьох років. Нижче наведено 10 найбільших споживачів вугілля у світі у 2022 році. «Зміна» означає зростання чи падіння порівняно з попереднім роком.
Більшість країн, які споживають багато вугілля, також виробляють багато вугілля, тому є багато збігів із попередньою таблицею.
Найбільшим винятком є Австралія, яка є великим виробником вугілля, але лише 14-м за величиною споживачем. Колумбія також входить до десятки виробників вугілля, але вона ледве подолає 50 найкращих споживачів вугілля.
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.